Bělení zubů

Bělení zubů

  • Bělení funguje na principu rozpadu molekuly peroxidu vodíku, tím vzniká aktivní kyslík, který proniká do krystalů skloviny a reaguje s pigmenty, čím posouvá odstín zubu ve spektru barev k bělejší. Bělicí účinek je velmi dobře viditelný, no zubní sklovina se přitom nezmění ani nepoškodí. Bělení zubů provádíme pod odborným dohledem, co zaručuje jeho efektivitu a bezpečnost.
  •  Je nutné podotknout, že ošetřující musí zuby nejdříve prohlédnout. Je vhodné ošetřit všechny kazy a nevyhovující výplně, provést odstranění zubního kamene a až poté začít s bělením zubů.

V naší ordinaci používáme dva způsoby bělení:

  • domácí bělení – v laboratoři jsou zhotoveny individuální nosiče na bělící gel, které si pacient dle koncentrace gelu nasadí na zuby na dobu 4-8 hodin. Tato metoda trvá 7-14 dnů.
  • ordinační bělení  - při této metodě je pacientovi na zuby nanesen gel o větší koncentraci, který se nechá působit asi 1 hodinu. Změna je vidět ihned a dokážeme docílit vybělení o 6-9 odstínů.

Zvláštní kategorií je tzv. vnitřní bělení, kdy lze esteticky opravit zuby zabarvené nejčastěji nesprávně zhotovenou kořenovou výplní.

Poznámka: bělení zubů není podle všech odborných studií škodlivé. Zuby však mohou být během a krátce po bělení citlivější. Také je nutné se vyvarovat pigmentových jídel a nápojů (mrkev, paprika, červené víno, káva, aj.) během a krátce po bělení.